Psycholog Siedlce

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: 722 229 009
786 955 548

Facebook Google+ E-mail

  • Problem góry lodowej - Psycholog Psycho-Lab

Kilka słów o NIEŚMIAŁOŚCI

Nieśmiałość jest stanem psychicznym, którego doświadczył każdy z nas. Pojawia się ona podczas bycia ocenianym przez inne osoby a nawet na samą myśl o poddaniu się ocenie. Stanowi temu towarzyszą doznania takie jak poczucie zażenowania, zakłopotania czy wręcz lęku. Oprócz nieprzyjemnych emocji powszechne są także objawy somatyczne tj. czerwienienie się, przyspieszony puls, napięcie mięśni czy nadmierna potliwość. Naturalną koleją rzeczy doznania takie sprawiają, że rezygnujemy z pewnych zachowań w celu uniknięcia negatywnej oceny. Dopóki tego typu odczucia są przelotne i ograniczone do pojedyńczego epizodu nie jest to powód do zmartwień. Niektóre osoby mają jednak tendencję do odczuwania silnego lęku i dyskomfortu w wielu różnych sytuacjach interpersonalnych lub społecznych, co jest dla nich kłopotliwe i martwiące. Najaczęściej powtarzająca się, zbytnia nieśmiałość pojawia się podczas wystąpień publicznych, kontaktów intymnych, relacji z autorytetami, sytuacji wymagających asertywności lub wyrażania swoich poglądów czy proszenia o pomoc. Nasilona niaśmiałość bardzo wyraźnie ogranicza funkcjonowanie danej osoby zamykając jej drogę do samorealizacji i pełnego rozwoju. Osoby jej doświadczające wycofują się z aktywności mimo, iż mają wartościowe rzeczy do zaoferowania. Maja trudności w wyrażaniu swoich poglądów i opinii. Godzą się na dotykające je niesprawiedliwości. W związku z odczuwanym dyskomfortem nie podejmują wyzwań co sprzyja izolacji.

Często słyszę od osób nieśmiałych, że zazdroszczą tym, których lęk nie paraliżuje i że marzą o tym by się go pozbyć. Jednocześnie żywią przekonanie, iż nieśmiałości nie da się pozbyć. Osobiście jestem głęboko przekonana (obserwuję to w swojej pracy) że warto podjąć trud jej zwalczenia. Propozycją dla osób, które czują, że nieśmiałość zuboża ich życie, jest psychoterapia indywidualna lub grupowa. W trakcie spotkań z terapeutą poszukuje się przyczyn zaistniasłego stanu we wczesnych doświadczeniach z ważnymi osobami. Zrozumienie i uświadomienie sobie powodów swojej tendencji do przyjmowania postawy nieśmiałej daje podstawę do wypracowywania nowych, bardziej funkcjonalnych i satysfakcjonujących relacji z ludźmi.

Adrianna Szubielska

Aktualności:

2022-09-29
Aktualne ceny dla pacjentów tylko do końca września!!!Od października 2022 r zmienia się cennik dla nowych pacjentów a od listopada dla wszystkich którzy korzystają z usług Naszego Ośrodka. Z nowymi cenami można się zapoznać na stronie w zakładce Cennik.

czytaj dalej...

2022-08-23
Od czerwca dołączyła do Nas psycholog Pani Joanna Janus.Więcej szczegółowych informacji na temat osób pracujących w Ośrodku znajduje się na naszej stronie w zakładce Nasz Zespół.Zachęcamy do zapisów.

czytaj dalej...

2022-01-18
Informujemy o wolnych miejscach w terapeutycznej grupie dla młodzieży w wieku 14-18. Planowany początek - marzec/kwiecień 2022. Grupa będzi eprowadzone przez parę terapeutów. Więcej informacji po dnumerem 512184664.

czytaj dalej...

Logo Psycho-Lab

Biuro:
ul. Zambrowska 2
08-110 Siedlce

Pozostańmy w kontakcie:
tel.: 722 229 009
tel.: 786 955 548

e-mail:
sekretariat@psycho-lab.pl

Copyright 2014

projekt: 3Ai studio www.3Ai.pl realizacja: www.internet-media.pl