Psycholog Siedlce

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: 722 229 009

Kilka słów o NIEŚMIAŁOŚCI

Nieśmiałość jest stanem psychicznym, którego doświadczył każdy z nas. Pojawia się ona podczas bycia ocenianym przez inne osoby a nawet na samą myśl o poddaniu się ocenie. Stanowi temu towarzyszą doznania takie jak poczucie zażenowania, zakłopotania czy wręcz lęku. Oprócz nieprzyjemnych emocji powszechne są także objawy somatyczne tj. czerwienienie się, przyspieszony puls, napięcie mięśni czy nadmierna potliwość. Naturalną koleją rzeczy doznania takie sprawiają, że rezygnujemy z pewnych zachowań w celu uniknięcia negatywnej oceny. Dopóki tego typu odczucia są przelotne i ograniczone do pojedyńczego epizodu nie jest to powód do zmartwień. Niektóre osoby mają jednak tendencję do odczuwania silnego lęku i dyskomfortu w wielu różnych sytuacjach interpersonalnych lub społecznych, co jest dla nich kłopotliwe i martwiące. Najaczęściej powtarzająca się, zbytnia nieśmiałość pojawia się podczas wystąpień publicznych, kontaktów intymnych, relacji z autorytetami, sytuacji wymagających asertywności lub wyrażania swoich poglądów czy proszenia o pomoc. Nasilona niaśmiałość bardzo wyraźnie ogranicza funkcjonowanie danej osoby zamykając jej drogę do samorealizacji i pełnego rozwoju. Osoby jej doświadczające wycofują się z aktywności mimo, iż mają wartościowe rzeczy do zaoferowania. Maja trudności w wyrażaniu swoich poglądów i opinii. Godzą się na dotykające je niesprawiedliwości. W związku z odczuwanym dyskomfortem nie podejmują wyzwań co sprzyja izolacji.

Często słyszę od osób nieśmiałych, że zazdroszczą tym, których lęk nie paraliżuje i że marzą o tym by się go pozbyć. Jednocześnie żywią przekonanie, iż nieśmiałości nie da się pozbyć. Osobiście jestem głęboko przekonana (obserwuję to w swojej pracy) że warto podjąć trud jej zwalczenia. Propozycją dla osób, które czują, że nieśmiałość zuboża ich życie, jest psychoterapia indywidualna lub grupowa. W trakcie spotkań z terapeutą poszukuje się przyczyn zaistniasłego stanu we wczesnych doświadczeniach z ważnymi osobami. Zrozumienie i uświadomienie sobie powodów swojej tendencji do przyjmowania postawy nieśmiałej daje podstawę do wypracowywania nowych, bardziej funkcjonalnych i satysfakcjonujących relacji z ludźmi.

Adrianna Szubielska

Aktualności:

2017-12-02
Trwa nabór do krótkoterminowej grupy rozwoju osobistego. Zajęcia będą odbywać się w blokach wielogodzinnych w weekendy i będzie trwać max 5 weekendów. Ta propozycja jest skierowana m.in. do osób chcących zdobyć podstawowe doświadczenia w pracy nad sobą i rozwojem osobistym. Może to mieć charakter wstępu przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w psychoterapii długoterminowej. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem 512 184 665. Planowane rozpoczęcie - pierwsza połowa stycznia 2018 roku. Całkowity koszt uczestnictwa 5(weekendów)x8(45 minutowych jednostek)x35zł=1400zł płatne w 2 ratach.

czytaj dalej...

2017-05-10
Poszukujemy osób chętnych do współpracy z zakresu psychiatrii i psychoterapii oraz pokrewnych dziedzin. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 512 184 665.

czytaj dalej...

2016-11-14
Posiadamy wolne miejsca w małej, długoterminowej grupie psychoterapeutycznej. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 512184665. Grupę prowadzi mgr Karol Koć. Ten rodzaj pracy może być odpowiednią formą dla osób szukających rozwiązań dla różnorodnych problemów w relacjach z ludźmi oraz do pracy nad poznawaniem siebie, budowaniem poczucia wartości oraz do pracy nad wieloma innymi trudnościami. Grupa często pomaga również rozwinąć siłę i chęć do zmian, ponieważ sprzyja poznawaniu przyczyn problemów z którymi osoby zgłaszają się na konsultację.

czytaj dalej...

Biuro:
ul. Zambrowska 2
08-110 Siedlce

Pozostańmy w kontakcie:
tel.: 722 229 009

e-mail:
sekretariat@psycho-lab.pl

Copyright 2014

projekt: 3Ai studio www.3Ai.pl realizacja: www.internet-media.pl